Karrier és pályaorientációs tanácsadás
- MKT
- Apr 18, 2011
- 1 min read
A pályaorientáció tartalmát tekintve több tudományterületet (pszichológia, közgazdaság, jog, munkatudomány stb.) ölel fel, és olyan folyamatként definiálható, amely a tanácskérő egyéni igényeinek figyelembevételével segít a megfelelő pálya, szakma kiválasztásában a lehető legszélesebb információnyújtás révén.
1. Önismeret - a tanácskérő egyéni igényeinek, kompetenciáinak, személyes jellemzőinek ismerete.
2. Pályaismeret - foglalkozásokkal kapcsolatos szakmai követelményekről, a szakma jellemző tevékenységi köreiről, a szakma nyújtotta lehetőségekről, várható feladatokról, előnyökről, veszélyekről, a kapcsolódó képzésekről és képzőhelyekről való információnyújtás.
3. Munkaerő-piaci ismeret - a kiválasztott szakma munkaerő-piacon való megjelenéséről, körülményeiről, aktuális helyzetéről, keresettségéről, a várható keresetről való információnyújtás.

A pályaorientáció célja tehát, hogy az egyént a pályaválasztási vagy pályamódosítási döntéseiben támogassa.
A pályaorinetációs tanácsadó rendelkezik azokkal az eszközökkel, információval és kompetenciákkal, melyek segítik az ügyfelet abban, hogy élethelyzetének leginkább megfelelő döntést hozzon, amely megfelel a munkaerőpiaci helyzetnek, és várható trendeknek.
Comentarios