Egyéni konzultáció, coaching, kommunikáció tréning
- MKT
- Apr 14, 2012
- 3 min read
Cél: Személyreszabott stratégia kialakítás, hatékony megoldási eszközök elsajátítása
Jó néhány éve már Magyarországon is ismert a a life-coaching fogalma.

A coaching nagy előnye, hogy mindenesetben a megoldásra koncentrál, méghozzá az ügyfél erőforrásaira támaszkodva. A folyamat viszonylag rövid ideig tart, egy-egy témakör -például párkapcsolat, munkahelyi konfliktus, döntési helyzet stb. - alapos vizsgálatára ad lehetőséget, valamint arra, hogy olyan eszközöket tárjon fel, melyekkel az ügyfél ki tud lépni a megrekedt helyzetből.
Timothy Gallwey The Inner Game of Tennis - a Tenisz belső játszmája című, 1974-ben kiadott könyvének megjelenése óta egyértelmű, hogy a sportoló fizikumának, fizikai teljesítményének növelésén kívül a megfelelő pszichés állapot elérései is azonos súlyú terület, így a coach-nak, edzőnek ezzel is foglalkoznia kell.
Az 1990-es években születtet meg a business coaching: a sport területén alkalmazott elvek és eszközök meghonosodtak az üzleti szférában is.
Sokszor merül fel az igény arra, hogy a szakember "javítsa meg" az elromlottat. Helyzetet, személyt...
Nagyon ritkán, például krízis helyzetben előfordulhat, hogy valóban ez a megoldás.
Azonban egy hatékony szakember-kliens kapcsolatban a hansúly mindenesetben azon van, hogy az adott helyzetet, problémát hogyan tudja a kliens a saját eszközeivel, megoldási módjaival a számára megfelelő módon rendezni.
A konzultáció során azoknak az erőforrásoknak és fejlődési területeknek a feltérképezése a cél, amelyeket a kliens hosszútávon tud beépíteni életébe, ezért hosszútávú megoldást kínál számára.
Sokan azt hiszik, a szakember kész megoldásokkal szolgál, azonban ez nem igaz.
Már a célok meghatározása is az ügyfél "feladata", a szakember abban tudja segíteni a folyamatot, hogy a rendelkezésére álló eszközökkel támogatja, néha gyorsítja az eseményeket.
Mivel mindannyian alapvetően különbözünk, a konkrét tanács, bármilyen körültekintéssel, jószándékkal születik is, előfordulhat, hogy visszájára sül el. Bármennyire jól jönne, ha valaki megmondaná, mit is kell tenni, amitől jobban érzi majd magát, a cél a hosszútávú, saját stratégia megalkotása.
Hiszen - ahogy a korábbiakban erről már szó esett - a külső tanács nagyon sok esetben rövidtávú megoldási lehetőség lenne, és ráadásul nem is "tuti", hiszen egy olyan kívülálló tanácsa, aki csak részleteket ismer egy-egy helyzetből.
Ehelyett a szakember kérdez, nemcsak a maga, az Ön számára is igyekszik világosabbá tenni a helyzetet, olyan feladatokat, gyakorlatokat kínál fel, melyek könnyebbé teszik a probléma megértését, az ok vagy okok feltárását, ezen keresztül a megoldási lehetőségek feltérképezését, és azt a választási folyamatot, mely során Ön ki tudja választani, mit tart célravezetőnek.
A cél minél több szempont megvizsgálása. Hiszen mindannyian a saját szemszögünkből tekinthetünk egy helyzetre, és szükség van valamire, valakire, aki más megvilágításba helyezheti a megrekedt szituációt.
A kiindulópont, hogy minden érmének két - néha több - oldala van.
A nehéz helyzetek jellemzője, hogy a szokásos megoldási, megküzdési stratégiák valamilyen ok miatt csődöt mondanak.
A konzultáció célja ennek az oknak a feltárása és elhárítása, vagy új stratégia kialakítása.
Így a konzultáció célja, hogy segítsen feltárni a tanácskérő számára a személyiségben rejlő, életvezetésből, személyiségproblémákból eredő, az elhelyezkedést akadályozó, vagy nehezítő körülményeket, segítsen a tanácskérőnek érzelmi nehézségeinek kezelésében, a munkába állást akadályozó személyes problémák megértésében, feldolgozásában, megoldásában, a valós önértékelés kialakításában és az egyén meglévő erőforrásainak összpontosításában a munkaerő-piaci továbblépés érdekében.
Mennyi ideig tart? Az első alkalommal 90 percet töltünk együtt. Ez az idő alkalmat ad arra, hogy meghatározzuk, milyen cél érdekében, milyen távon dolgozunk együtt.
Jellemzően egy-egy terület feldolgozása 1-5 alkalmat vesz igénybe.
Mik a legtipikusabb problémák, amelyre a megoldást találhat?
A személyes problémák kialakulásának van néhány tipikus oka.
Gyermekkori traumák, kommunikációs nehézségek, nehéz helyzetek. E blokkok feldolgozása elősegíti, hogy "tiszta lappal", a nehézségek áttekintésével, feldolgozásával erőforrásait a mindennapi helyzetek megoldására fordíthassa.
Félelem a szabadság elvesztésétől, az elköteleződéstől
Az érzelmek kinyilvánításával kapcsolatos problémák
Nehézség a párválasztásban
Függőség, önállótlanság, kiszolgáltatottság
A csalódástól való félelem
Elég jó nő/ férfi vagyok-e?
A nyílt kommunikáció hiánya
Vágyak, elképzelések kifejezésének nehézségei
Női és férfi szerepekkel kapcsolatos konfliktusok
Szexuális problémák, a szexuális vágy hiánya
A társadalmi és nemi szerepekkel kapcsolatos eltérő vélekedés, karrierhez, családhoz való viszony
Kapcsolati krízis, külső kapcsolat megjelenése
Rendszeresen ismétlődő, nagyon hasonló konfliktushelyzetek
Comments