A pénz és az önismeret
- MKT
- Apr 2, 2014
- 1 min read
"Amikor kőnek látod a követ, és papírdarabnak a papírdarabot, akkor többé nem hiszed, hogy a kő értékes gyémánt, nem hiszed, hogy a darab papír egy milliárd dollárra szóló csekk. Amikor látod ezt, megváltozol." mondja ezzel kapcsolatban Anthony de Mello.
Az önismereti folyamat legnagyobb lépése ránézni a helyzetekre, emberekre, kapcsolatokra saját valójukban.
Miért okoz ez nehézséget?
Mindannyian a saját csomagunkkal indulunk, melybe életünk folyamán elhelyezünk emlékeket, tapasztalatokat, és persze sérüléseket is.
Olykor mások is csempésznek ezt-azt csomagunkba, erre akár szükségünk is lehet, máskor tudatosan vagy tudattalanul cipeljük - önérdekből, jószándékból, szoridaritásból...
A pénz olyan tárgy a csomagban, ami nem kikerülhető.
Értéke nem abszolút, ezért okoz sokszor nehézséget a helyének megtalálása. A minket körülvevő társadalom - most és évszázadok óta - "beárazza" az értékeket. Társadalmi elvárás, szokások, erkölcs - ehhez hasonlók formálják az egyén viszonyát.
A világra - benne a pénzre, emberekre - előzetes koncepció, sokat használt szóval előítélet nélkül tekinteni szinte lehetetlen, hiszen olyan evolúciós eszközünk ez, amely segít a túlélésben.
Azonban a fenomenológikus megközelítés lehetővé teszi annak felismerését, hogy a különféle előzetes értékítéletek bennünk vannak, és eszközöket nyújt ahhoz, hogy ezektől a lehető legnagyobb mértékben függetlenedjünk.
S, ahogy Mello mondja, ez a látvány lehet a változás kulcsa.

Comments