Miben segíthet a családállítás?
- MKT
- May 2, 2014
- 4 min read
Keresés, válaszok keresése, a lehetőségekben rejlő vonzások feltérképezése
Helyzetekkel, személyekkel kapcsolatos vonzások és taszítások megjelenítése
Párkapcsolati problémák okainak megkeresése
Gyermekneveléssel kapcsolatos problémák
Meddőséggel, nehéz teherbeeséssel kapcsolatos blokkok
Családi minták megjelenítése, a hozzájuk kapcsolódó "fogadalmak" oldása
Szülőkkel, nagyszülőkkel való kapcsolat rendezése
Az élet rendjének megjelenítése
Betegségek, elakadások megjelenítése, blokkok oldása

Hogyan segít a családállítás?
A családállítás akkor segít, ha úgy érzi elakadt, ismétlődésekbe fut bele. Ha látja a problémát, de a megoldást nem, vagy az a megoldás, amit alkalmazna, nem segít. A családi és egyéb rendszerek, melyeknek része, valamint a saját tapasztalatok határozzák meg működésünket az életben. Az ezekben fellépő blokkok kihatnak a mindennapi életünkre: párkapcsolati, munkahelyi, anyagi, testi problémákat okozhatnak. Mivel ezek többnyire tudattalan tartalmak, a tudatos megoldási technikák többnyire hatástalanok. A rendszerelemzés segítségével ezeket a gátakat, problémákat, azonosulásokat lehet felszínre hozni rövid idő alatt. Olyan minták testesülnek meg, melyek akadályozzák céljaink elérését, s a tudattalanban szabotálták jólétünket. A rendszerelemzés során nemcsak rálátást kap az okokra, hanem a blokk oldására is sor kerül. Az "elromlottat" kijavítjuk.
A régi, nehéz problémák megoldása nem megy egyik napról a másikra, de a gyógyulás azonnal megindul. A kiindulópont mindig egy konkrét probléma. Ennek a problémának megvizsgáljuk a tudatos és a tudatalatti szintjét is.
Mi történik?
Az ember társas lény. Élete során többféle rendszerhez tartozik, a különféle rendszerekben különféle hatások érik.
A rendszerek egy része adott - elsősorban a család, de akár a nemzeti, nemzetiségi vagy vallási hovatartozás is determináló hatású lehet. Ezek jellemzője, hogy nem választjuk, hanem "odatartozunk", megvan benne a helyünk, és a jogaink. Ha ezek - az odatartozás, a hely - törvények sérülnek, a rendszer egyensúly is megsérül, s ekkor életbelép a harmadik törvény, a kiegyenlítődés törvénye. E törvényeket Bert Hellinger fogalmazta meg ebben a formában, és alkalmazta családállítás módszerében, ahogy azóta is számos csoportos foglalkozás használja teljesen vagy elemeiben.
Más rendszerekbe belépünk - munkahely, barátok stb. -, és ezek a rendszerek is hatással vannak ránk.
A hatások lehetnek pozotívak, és lehetnak akadályozók. A rendszerek "hibái" kiegyenlítődnek, így előfordul, hogy valaki átveszi egy másik tag sorsát, cselekedeteit.
Függetelenül attól, hogy milyen rendszerben lép fel a hiba, az javítható, az egyensúlyt vissza lehet állítani, ha a másik két törvény - az odatartozás és a helyhez való jog - szerint "rendet, igazságot teszünk".
A tapasztalat azt mutatja, hogy a képviselők a legritkább esetben kerülnek véletlenül egy "szerepbe". Annak ellenére, hogy választják őket, többnyire jelentése és hatalmas hatása van a helyzetnek, amibe kerülnek: vagy saját magukhoz hasonló, vagy olyan szituációt és érzéseket élnek meg, melyeket valaki más velük szemben él át (pl. egy anya gyermeki szerepben tapasztalja meg, mit érezhet a gyermeke). Egy-egy ilyen szerep sokszor "nagyobbat üt", mint a saját téma.
A családádllítás során nézőként és aktív résztvevőként tud átélni helyzeteket, ami segít a rálátásban, és segít a megoldásban is. Nem szerepjátékról van szó, tudatos aktivitásra nincs szükség, sőt a csoportvezető éppen abban segít, hogy ezt a lehető legjobban elkerüljük.
Természetesen ez nem 100%-os, hiszen a tapasztalat azt mutatja, hogy a képviselők a legritkább esetben kerülnek véletlenül egy "szerepbe". Annak ellenére, hogy választják őket, többnyire jelentése és hatalmas hatása van a helyzetnek, amibe kerülnek: vagy saját magukhoz hasonló, vagy olyan szituációt és érzéseket élnek meg, melyeket valaki más velük szemben él át (pl. egy anya gyermeki szerepben tapasztalja meg, mit érezhet a gyermeke). Egy-egy ilyen szerep sokszor "nagyobbat üt", mint a saját téma. Ezért - azonkívül, hogy alkalom nyílik a módszer megismerésére - érdemes segítőként is eljönni a csoportba.
A helyzet mozgása, a keletkező érzések és érzetek alapján fejtjük fel, hogy mi az adott probléma kiváltó oka. A családállítás során addig keressük a feloldási lehetőségeket, amíg a téma hozója teljes mértékben azt érzi, hogy a dolgok a helyükre kerültek.
Nézőként és aktív résztvevőként tud átélni helyzeteket, ami segít a rálátásban, és segít a megoldásban is.
Mikor történik változás?
Az egyes problémák adott esetben évek, évtizedek alatt alakulhatnak ki. Emiatt előfordul, hogy a gyógyulás sem megy egyik pillanatról a másikra, de a javulás azonnal megkezdődik. Előfordul, hogy egy alkalommal varázsütésszerűen megoldódik a probléma, van, hogy 2-3 alkalom is kell, és olyan is volt, hogy a csoport után néhány héttel, hónappal hirtelen vagy fokozatosan állt be a változás. A rendszerekben - akár beleszületett, mint a család, akár választott, mint a barátság vagy munkahely - keletkezett zavar az esetek döntő többségében helyreállítható.
Biztos van megoldás?
Kinek, mi a megoldás, de mindenképpen születik.
A családállítás feladata, hogy a témahozó átélje a problémáját, annak gyökerét. Ez többnyire azzal jár, hogy intenzív negatív érzésekkel érkezik, vagy azt éli át a csoportban. A játék során el kell jutnunk abba az állapotba, amikor ezek a negatív érzések feloldódnak, és helyüket valamilyen harmónia veszi át. Emiatt egy játék tarthat 10 percig, de 90 percig is.
Ha mást is érint a problémám, neki is jönni kell?
Jó hír, hogy éppen az, ami a "bajt" okozza, a javulást is gyógyítja. Az egyensúlyvesztés hat a rendszer elemire, és ennek megfelelően a az egyensúly visszaállítása is hat.
Emiatt ha Önben helyreáll a rend, az az egész rendszerre kihat, mindenkit "javítani kezd".
Ha a problémában többen érdekeltek, a leghatékonyabb, ha valamennyien résztvesznek a megoldásban, de a tapasztalat bebizonyította, hogy az egyén a saját életét akkor is tudja javítani, hogy a többi résztvevő távol van. Ez köszönhető a segítő résztvevőknek.
Van értelme segítőként résztvenni a csoportban?
Mindenképpen. Egyrészt, aki még nem próbálta ezt a feldolgozási formát, aktívan ismerkedhet meg vele.
Azért aktívan, mert nagy valószínűséggel több szerepbe is "beválasztják". Márpedig a kapott szerepek sokszor erősebb hatást gyakorolnak, mint a saját történet.
Aki már résztvett hasonló feldolgozási folyamatban, a szerzett élményeket ki tudja egészíteni. Ugyanis számtalanszor bebizonyosodott, hogy nincs véletlen képviselet. Megtapasztalni, hogy egy-egy konfliktusban vagy nehéz helyzetben mit érez a másik - óriási előrelépést jelenthet.
Comments