Hatalmi harc a párkapcsolatban
- Forrás: delina.hu
- Apr 29, 2015
- 2 min read

Talán minden az őserdőben kezdődött, ahol az ősemberek magányosan kóboroltak, és összetalálkozva egy másik ősemberrel villámgyorsan felmérték: „Ő a főnök, vagy én?" Elképzelhető, hogy a hatalmi harc olyan időkből ered, amikor még primitívebben közelítettünk egymáshoz, és döntő volt, hogy ki veri elsőként bunkóval fejbe a másikat, vagy szedi el tőle a frissen elejtett vaddisznót, esetleg ki húzódhat közelebb a tűzhöz melegedni.
Bárhonnan is ered és bármilyen mélyen gyökerezik is ez az emberben, az biztos, hogy minden emberi kapcsolatban ott rejlik egy hatalmi szempont. Az első találkozáskor mindenkit szinte azonnal besorolsz magadban: gyengébb, erősebb, vagy nagyjából olyan erős, mint te. A gyengébbekkel barátságos vagy; az erősebbekkel résen vagy, vigyázol arra, hogy ne kerülj velük összetűzésbe; azokkal pedig, akik nagyjából olyan erősek, mint te, majd harcban akarod eldönteni, melyikőtök az erősebb.
Ez a harc nagyon pozitív dolog is lehet; izgalmas, éberré tesz, és arra ösztönöz, hogy teljes erőbedobással saját magadat add. A férfi és nő közötti vonzásnak is igen fontos részét képezi ez a harc, ez a vetélkedés, ez a kihívás. „Ki itt a főnök?'7, és „Nekem van igazam" - körülbelül ez a harc alapvető tartalma. A házasságban ez többnyire így nyilvánul meg: „Ha nem én vagyok a főnök, az asztalra csapok!", vagy: „Ha nem nekem lesz igazam, sírva fakadok."
Ezt a hatalmi harcot fontos tisztán látni, mert rengeteget ronthat a kapcsolaton anélkül, hogy észrevennétek. Az ember sokszor maga válik saját hatalmi harcának áldozatává. A hatalmi harc egyik legfontosabb következménye, hogy bizonyos dolgokat nem elsősorban azért teszel vagy mondasz, mert tényleg úgy is gondolod, hanem főként azért, hogy ezzel nyerj, de legalábbis ne maradj alul.
Ez minden kisebb vagy nagyobb döntés esetén szerepet játszhat. Már az a kérdés is, hogy színházba menjünk-e, vagy moziba, megmutatja, ki az úr a háznál, de annak eldöntésénél, hogy mosogatógépet vegyetek-e, vagy ütve fúrót, végképp nem lehet nem észrevenni a hatalmi szempontokat. Hamarosan azonosulsz azzal a készülékkel, amelyet te szeretnél, és megkezdődik a harc, hogy ki nyer: a mosogatógép, vagy az ütve fúró. A vita során annyira magával ragadhat a harci szellem, hogy minden ésszerűségi szempontot figyelmen kívül hagysz. Ebben az esetben a vita tárgya a hatalmi harc szempontjából mellékessé vált, és te olyan dolgokat teszel és mondasz, amelyeket nem elsősorban érzelmeid vagy értelmed diktálnak, sokkal inkább fanatikus vágyad arra, hogy te nyerj, és te légy a főnök.
Forrás: www.delina.hu
Commentaires