top of page
Kérdése van? Elakadt? Ide kattintva kérhet választ...

Párkapcsolati gyász, a fejlődés eszköze

  • MKT
  • Apr 29, 2015
  • 2 min read

depresszio.jpg

A gyász a veszteség által kiváltott reakció. Életünk során mindnyájan átélhetünk kisebb-

nagyobb veszteségeket (partnerkapcsolat megszakadása, költözködés, munkanélküliség, nyugdíjba vonulás, esetleg amputáció, stb.), amelyek gyászreakciót váltanak ki.

A veszteségek feldolgozásának – az önvédelem által indított – ösztönös folyamatát Dr. Elisabeth Kübler-Ross írta le, ebben az esetben a párkapcsolati veszteségre vonatkoztatjuk:

A tagadás

Először el sem hisszük, hogy tényleg igaz. Sok esetben szinte sokkos állapotba kerülünk. Ebben a fázisban sokszor felfoghatatlan, ami történik.

A harag

Egyénenként különbözik a harag szakaszának időpontja és módja. Van, aki pár perc alatt túljut az első szakaszon, mások hosszú ideig megrekedhetnek ebben az állapotban. Jelentkezhet düh, bosszúvágy, sokszor jellemző más(ik) hibáztatása.

Az alkudozás

Ha elenyészik a harag, az alkudozás fázisa következik. Ez a "bármit megteszek" fázisa. Egy párkapcsolati válságban az ebben a szakaszban hozott döntések és próbálkozások ideig-óráig sikerrel járhatnak, de az esetek túlnyomó részében nem reálisak.

A depresszió

Az irreális próbálkozások eredménytelensége ismételt kudarchoz vezethet, ami egy mély"depresszív" állapotot okoz. Ilyenkor jellemző a magunkba fordulás, a társas kapcsolatok leépítése, az "én már soha..." kezdetű mondatok.

Ugyanakkor ebben a szakaszban sokszor felidézzük a szép emlékeket, melyek szomorúságot okoznak, de melyekre a továbblépéshez építeni is lehet.

Ez a szakasz alkalmat ad arra, hogy kisírjuk magunkból a fájdalmat.

Az elfogadás

Sajnos, ehhez a szakaszhoz nem mindig jutunk el. Nagyon ritka, hogy tudatos munka nélkül valóban begyógyuljanak a sebeink. De megéri a kemény munka, mert csak ezen a módon lehet mindent a helyére tenni, reálisan látni, értékelni a jót, elfogadni a rosszat.

A válság utolsó szakaszaként az elfogadása jelenthet szakítást, de jelentheti azt is, hogy a kapcsolat a régi módon "meghalt", és egy más formában éled újra.

Amennyiben szakításra kerül sor, eljutunk arra a pontra, hogy örülünk volt kedvesünk megismerésének, a közösen eltöltött időnek. Képesek vagyun kmeglátni, mit tanultunk a kapcsolatból, mit nem akarunk elkövetni a következőben Az elfogadás jele, mikor visszanyerjük önbecsülésünket, van erőnk a továbblépéshez.

Azonban az elfogadás azt is jelentheti, hogy a pár szembenéz a helyzettel, annak tarthatatlanságával, és egy más módon közelít egymáshoz.

A párkapcsolati problémák sokszor ugyanis azért erősödnek meg, mert a partnerek a kisebb-nagyobb konfliktusokat nem élik meg, nem teszik helyre, másként fogalmazva, nem gyászolják meg a kis halálokat.

 
 
 

Commentaires


Miben segít?

 

 

Érzelmi, párkapcsolati, karrierrel kapcsolatos, családi vagy gyermeknevelési, gyermekvállalási problémákkal esetén segít az elfogadó segítő. A tréning vagy tanácsadás során az értő figyelmet hatékony problémamegoldó eszközök aktíválásával ötvözzük. 

Mitől hatékony?

 

 

A Mediatív Kommunikáció Tréning olyan összetett, adaptív - vagyis alkalmazkodó - módszer, amely a feldolgozáson, átélésen alapuló technikák segítségével tudja feloldani a múltban gyökerező elakadásokat, és megoldásokat találni az ezekből adódó problémákra.

Mire számítson?

 

 

Jobban megérti önmagát vagy társát, változtathat kapcsolatán, kommunikációs módszerein, körülményein. Sokszor nehéz megosztani a gondjainkat a körnmyezetünkkel. A hangos gondolkodás és megoldáskeresés segít saját igényei felismerésében, és a céljai elérésében.

Minden jog fenntartva - Mediatív Kommunikáció Tréning 2008-2018.

Budapest, VII. Dembinszky u. 29.

Időpontegyeztetés alapján: +36703835025

bottom of page