Mi a családállítás? Idézetek...
- MKT
- May 3, 2015
- 3 min read
Ki vagy te valójában?
Nem győzöm hangsúlyozni, szívügyekben mindig a szívünkre kell hallgatnunk, semmi másra. Az észérvek sokszor olyan vállalást sejtetnek, mely netán egy családi mintából, eltévesztett szeretetből fakadó elköteleződésből jön - ezt tudja felderíteni a családállítás módszere.
Két ember nagyon sokszor nem véletlenül találkozik össze egy párkapcsolatban. Nekem is van feladatom, neked is, és a két minta épp stimmel, együtt eljuthatunk talán a megoldásig.(femina.hu)

Családállítás
A családállítás elmélete szerint létezik egy úgynevezett „családi lélek” vagy más néven „mindentudó mező”, amely akkor is hatással van a család tagjaira, ha azok esetleg nem is ismerték egymást. A születés pillanatában minden családtag részévé válik mindennek, és mindez erős hatással lehet a tagok életére – akár generációkkal később is.
A családállítás szerint az egyes egyének nem csak származásuk miatt ágyazódnak bele a családtagok egésze által alkotott történetbe és lelkiségbe, de egyben sorsukra is hatással lehetnek a család akár ismeretlen történetei is. A családállítás lényege, hogy a család szereplőinek felállításával és megszemélyesítésével ismerjük meg a családon belüli dinamikát és lehetőség szerint tárjunk fel olyan konfliktusokat, problémákat, amelyek a család tagjai között úgymond öröklődhet. Ezek a problémák ugyanis a múltból komoly problémákat okozhatnak a jelenben is. A testi vagy lelki problémákra, esetleg megoldhatatlannak látszó konfliktusok kezelésére úgy is lehetőség van, hogy valaki egyáltalán nem ismeri a család történetét. A családállítás alkalmazott módszertana szerint idegen emberek, a csoport résztvevői személyesítik meg a saját családunk soha nem ismert tagjait, és elmesélik, hogy mit éreznek.
(www.bien.hu)

A családfelállítás vagy családállítás Bert Hellinger nevéhez fűződő terápia. A Familienaufstellung szó szerinti fordítása.
A terápia Magyarországon 2000 óta családleképezés, családfelállítás, családállítás neveken vált ismertté.
A családállítás általában csoportos formában történik, de egyéni családllítás is lehetséges.
A csoportos családállítás során az egyén két-három mondatban elmondja témáját, majd a vezető vagy az egyén a csoportból a családtagok helyett megszemélyesítőket választ. Helyüket a térben a vezető jelöli ki, vagy megkéri az egyént, hogy kezeit vállukra téve helyezze el őket úgy, ahogy abban a pillanatban érzi. Ezután magától elindul a személyek mozgása, mintegy ráérezvén az egyén és a hozzátartozó sorsok, események energiájára, kötődéseire. A mozgásban előbb utóbb megjelenítődik a „sérült pont”, a kitagadott, elfelejtett, megítélt odatartozó. Ezután következik a tudattalan szeretetből fakadó kötődések feloldása, és a tudatos szeretet kialakítása: az egyén a felvállalt sorsot nagy tisztelettel „visszaadja” annak, akihez az tartozik, gondolkodásmódja ítéletmentessé válik és „elkezdheti” a saját életét.
Az egyéni foglalkozásnál a vezető és az egyén együtt idézik fel a mezőt és keresik meg a „sérült pontot”. Egy fehér lapon jelképes figurákkal megjelenítik a mező résztvevőit, és ugyanúgy eljuthatnak a szeretettel teljes gyógyító mondatokig, mint a csoportos foglalkozáson.
Hellinger azt állítja, ő nem feltalálta, csak felfedezte a családállítás módszerét. Ezért az szabadon terjeszthető, nincsenek dogmái, szigorúan kötött szabályai. Ebből következően nincsenek minőségi normái, számon kérő vagy akkreditáló intézményei sem.
(wikipedia.org után)
Mi micsoda a családállításban?
A családállítás rendszerében a klánhoz a vér szerinti rokonok, azaz testvérek, szülők, a szülők testvérei, nagyszülők, nagyszülők testvérei, dédszülők, valamint a nem vér szerinti kapcsolatok is beletartoznak, úgymint a szülők előző fontos kapcsolatai, a nagyszülők előző fontos kapcsolatai, és mindenki, aki élet-halál kérdésben érintette a rendszerünket. A családállításban nagyon fontos, hogy testvérnek az minősül, akivel egy szülőnk közös, akkor is, ha nem tudunk róla.
Nehéz sors az, ha valaki nem tud megszületni (vetélés, abortusz) vagy nem tudja a „repülési magasságot”, tehát a felnőttkort elérni (csecsemő-, gyermek-, fiatalkori halál, súlyos/megnyomorító betegség...) A családállítás elmélete szerint nehéz sors jutott annak, aki akár akarva, akár akaratlanul, akár áldozatként, akár elkövetőként életellenes cselekedet részese volt (öngyilkosság, gyilkosság, háború, baleset). Nehéz sors továbbá a kitagadottság (tényleges vagy sorsi), árvaság 21 éves kor előtt, örökbefogadás, elszakítottság szülőktől, gyerekektől.
(nlcafe.hu után)

A családállítás különös módszer.
Amikor valakinek családot állítunk, akkor az életében meglévő problémák okát keressük a családrendszerében. Napi problémáink oka sokszor ebben a rendszerben található, amelybe beleszülettünk. Tudattalanul kötődünk családunk tagjaihoz, fogadalmakat, sorsátvállalásokat teszünk, nem csak azokkal az emberekkel, akikkel jelen pillanatban együtt élünk, hanem azokkal is, akik már meghaltak, vagy akikről nincs is tudomásunk. A családállítások alkalmával ezek a tudatalatti kötődések láthatóvá válnak. Szó szerint láthatóvá, hiszen a családunk tagjait helyettesítő képviselők pontosan elmondják, megmutatják azt, ami a saját és családunk tagjainak lelkében zajlik.
(www.harmonet.hu után)
Comments