A párkapcsolat fejlődésének szakaszai
- MKT
- May 11, 2015
- 2 min read

A párkapcsolat fejlődését Margaret Mahler pszichoanalitikus elméletére alapozva az anya-gyermek kapcsolathoz (is) szokták hasonlítani.
Az egyes szakaszok változással, illetve a változásra való igénnyel járnak, amely ideális esetben a partnerekben viszonylag egyszerre alakul.
Ebben az esetben is számolni kell a változás okozta krízissel, mely mélyülhet, ha a partnerek igényei jelentősen eltérnek - "lemaradnak" - egy,ástól.
Eszerint a párkapcsolatnak 4 jellemző szakasza különböztethető meg.
1. Szimbiózis – szerelem
A jó párkapcsolat első időszaka, a „mi” szakasza.
Jellemzői a pozitív hozzállás, a „hazataláltam” érzése. Feloldódik a határ a két ember között, működik az egyformaság öröme, a „nem lehet nélküle élni”- érzés.
Rendkívül értékes kapcsolati tartalékok képződnek, melyek megalapozzák a későbbi érett kapcsolatot.
2. Leválás
A "rózsaszín köd" feloszlásának kijózanító szakasza. A pár kezdi reálisabban látni egymást, a különbségeket és a negatív tulajdonságokat is észreveszik, ami csalódást okozhat. Ezzel együtt elindul a másik megváltoztatására induló törekvés. Egy nyílt, vagy burkolt harc veszi kezdetét, melynek tétje egymás másságának elfogadása, az elvárások egyeztetése és kölcsönös elfogadása, a közös identitás kidolgozása. Ha ez sikerül, elindulhatnak az egyéni és közös fejlődés útján, ahol kölcsönösen támogatják egymást.
Ha azonban a leválás nem sikeres, a szimbiózis elvesztése krízishez vezet.
3. Gyakorlás, krízis
Felerősödik a kitekintés a kapcsolatból. „Ők”, vagyis a külvilág lesz fontos. A leválás nyomán a pár életében olyan szakasz következik, amikor a saját érdekeit mindkét fél előrébbvalónak tartja, mint a közös érdeket.
Fontos annak megértése, hogy ez a pár fejlődésében teljesen normális szakasz! Ebben az időszakban nagyobb távolságra van szükségük, hogy tudjanak önmagukkal, igényeik és terveik változásával, eddig elért eredményeikkel, meg nem oldott problémáikkal foglalkozni. Ha adnak lehetőséget egymásnak a befelé fordulásra és új erőforrások felfedezésére, könnyebb átvészelni ezt az időt.
Ha sikerül támogatniuk egymást abban, hogy külön-külön is megtalálják az érvényesülési lehetőségeiknek, érdeklődési körüknek legmegfelelőbb tevékenységeket és közösségeket, mindketten jobban fogják érezni magukat; ez pedig hosszútávon a kapcsolatukat is erősíti.
4. Újrakezdés, elfogadás
A kapcsolat elmélyülése, a kölcsönös elköteleződés annak függvénye, hogy mennyire tudják a pár tagjai elfogadni egymás különbözőségét; mennyire támogatják egymás egyéni törekvéseit, mennyire vállalják saját érzéseiket és igényeiket.
Amennyiben ez sikerül, a szimbiotikus szerelemből induló pár összecsiszolódik, és kialakul a felnőtt, érett, stabil párkapcsolat. Az ilyen kapcsolatban jól működik a közelség-távolság szabályozása, az optimális távolság megtalálása.
A „te” fázisa. „Megjártam a világot, kipróbáltam, megtaláltam magam.”
Jellemzője a meghittség, az összetartozás átélése, a sikeres megegyezés az „én” és a „mi” között.
Comments